חוזה למראית עין: האם יש לו תוקף משפטי

חוזה

חוזה למראית עין: האם יש לו תוקף משפטי?

מערכת המשפט ומערכת המיסים אלה מערכות מאוד מורכבות במדינת ישראל, עובדה שלא אחת מובילה לכך שייחתמו חוזים למראית עין. כאשר מדברים על חוזה למראית עין למעשה מדברים על חוזה שאומנם כתובים בו דברים, אך לאף אחד משני הצדדים אין בכלל כוונה לעמוד בחוזה הזה ולקיים את מה שכתוב בו. למעשה החוזה נחתם את המניעים וההסכמים בין שני הצדדים אחרים לגמרי, מה שמעורר את השאלה מה התוקף בכלל של חוזה כזה. ראשית, כדאי לבדוק מתי נחתמים חוזים כאלה וניתן לראות שהמצבים בהם חוזים כאלה נחתמים הם רבים. לדוגמה, כאשר מעבירים זכויות על מקרקעין לאדם אחר רק כדי שהנושים לא יוכלו להשתמש במקרקעין לגביית החוב שלהם. עוד דוגמה טובה למצב שבו חוזה למראית עין נחתם הוא כאשר רוצים לקבל פטור מסוים ממס או לצמצמם את הסכום הגבוה שאנחנו צפויים לשלם.

חוזה 2

מה אומר החוק?

באופן כללי כאשר מדברים על חוזים למראית עין בית המשפט לא מחייב למלא אחר החוזה והוא לא תקף בבית המשפט. החוזה בא לשקף מציאות מסוימת להוות פתרון עבור בעיה מאוד ספציפית, מה שמסביר מדוע בית המשפט כלל לא יחייב את החתומים למלא אחר החוזה ולכבד אותו. מצד שני, במקרים שבהם מעורב גם גוף שלישי אשר נפגע מעצם העובדה שהחוזה הוא רק למראית עין ולא מכבדים אותו, הרי שבית המשפט יכול לפסוק בצורה שונה. אם יוכח בפני בית המשפט את הפגיעה בגורם הנוסף שמעורב בדברים הרי ששני הצדדים החתומים על החוזה יכולים למצוא את עצמם בסיטואציה שעליהם לכבד את מה שחתמו עליו בזמנו. לכן אין תשובה אחת נכונה לשאלה האם יש תוקף לחוזה למראית עין שכן כל מקרה צריך להיבדק לגופו ובכל מקרה בית המשפט יכול לפסוק משהו אחר.

חוזה 3

היעזרו בעורך דין שיוכל לסייע

אם מצאתם את עצמכם בסיטואציה שבה אומנם חמתם בזמנו על חוזה למראית עין אך היום אתם נדרשים לכבד אותו, סביר להניח שאתם מרגישים לחוצים ורוצים לצאת מהצרה הזאת. זה לא משנה אם אתם עומדים זה נגד זה כבעל ואישה שהחליטו להתגרש והחוזה עומד ביניהם או שאתם עומדים שניכם אל מול גורם שלישי. מה שבטוח זה שכדאי לפנות לעורך דין מומחה שיוכל להסביר לכם במה דברים אמורים, מה הזכויות שלכם ומה תוכלו לעשות. אין שום סיבה לוותר מראש על מה שמגיע לכם ואין סיבה לכבד את החוזה אם יש דרך אחרת ואם זה פוגע בכם. עורך דין שלמד את התחום הזה ושעוסק בו מזה שנים יוכל לעזור לכם להבין במה דברים אמורים ובעיקר, הוא יוכל לייעץ לכם באיזו דרך כדאי שתפעלו. פעמים רבות הדרך שבה בוחרים לפעול בסיטואציה כזאת יכולה להשפיע על התוצאה הסופית ולכן ייעוץ מקצועי חשוב כל כך. למידע נוסף.