מהם הצעדים הראשונים בתביעות מול צה"ל?

ניהול של תביעות מול צה"ל יכול להיות הליך מורכב שכולל שלבים רבים שיש להיות נכונים להם ומודעים להם כבר לפני הגשת התביעה. הסיבות לתביעות יכולים להיות מגוונים מאוד אך לרוב הם מתקשרים לסוגיות של רשלנות ודיני נזיקין.

במאמר זה יובאו מספר צעדים ראשונים ודברים בסיסיים שעושים לפני שמגישים תביעה נגד המערכת הצבאית.

 

ראיות ועדויות

אחד הדברים החשובים והבסיסיים ביותר כאשר ישנה עילה לתביעה הוא בדיקת הבסיס העובדתי שלה. לכן, במסגרת שלב זה מבררים – האם ישנם מסמכים שונים שיכולים להעיד על קיומה של העוולה שמנסים להוכיח, האם היו עדים שיכולים לספר על המקרה, מהי מהימנותם של המקורות השונים שנמצאו וכיוצא בכך.

כאשר מחפשים פגמים בהתנהלותה של המערכת, ובייחוד מערכת שכוללת תיעוד בירוקרטי מקיף כמו הצבא – מלאכת חיפוש המסמכים היא יחסית פשוטה. עם זאת, ההוכחה שהיה פגם בהתנהלות המערכת היא מורכבת יותר ויש לוודא שיש מספיק חומר ראייתי על מנת לפתוח בהליכים משפטיים.

העקרון דומה גם ככל שמדובר על עדויות. לעיתים, עוברת תקופת זמן ארוכה בין המעשה (למשל התרשלות) ובין התביעה. לכן, הזיכרון של העדים יכול להיות חלש ולא מהימן – מה שכמובן משפיע על הסיכויים שבית המשפט יקבל את העדות. להרחבה כנסו https://grinberglaw.com/

 

מסמכים וחוות דעת

מלבד הראיות והעדויות שיכולות להעיד על התקופה הצבאית, שהן כאמור עלולות להיות בעייתיות יש גם להנפיק מסמכים רבים המעידים על המצב של התובע בהווה – כלומר בעת הגשת התביעה – אותם מסמכים מעידים על ההשפעות ארוכות הטווח של עילת התביעה.

לכן, אם מדובר על תביעה הקשורה ברשלנות רפואית למשל, יש לקבל חוות דעת ממומחים רבים שמעידות הן על מצבו הרפואי היום של החייל, האם הפציעה הייתה מתרחשת עדיין אם היה מקבל את הטיפול הסטנדרטי וכיוצא באלו.

מדובר על עבודה מאוד חשובה שגם היא – מהווה בסיס שבלעדיו לא תהיה תביעה. לכן, את כל הדברים האלו עושים בשלבים הראשונים של התביעה. בהתאם, הנתונים האלו מסייעים להבין מהו סכום התביעה (בהתאם לנזק שנוצר לתובע).

 

ניסיון להגיע לפשרה

פעמים רבות עצם הפנייה להליכים משפטיים לאחר הביסוס הראשוני מובילה לרצון של המערכת הצבאית להידברות וניסיונות להגיע להסכמי פשרה מבלי להמשיך את ההליכים המשפטיים בבית משפט. מדובר על הסכמים חשובים שיכולים להעניק סכומי פיצוי גבוהים שהם פעמים רבות הכרחיים לשיקום של התובע.

עם זאת, הסכמי פשרה טובים יכולים להיות אינדיקציה לכך שהמערכת הצבאית צופה היא תפסיד ותיאלץ לשלם סכומים רבים יותר.

 

סיכום

כאשר מגיעים לנהל תביעה מול הצבא יש לוודא היטב האם ישנם סימוכין לטענות העובדתיות נגד המערכת, הן במסמכים והן בעדים. מלבד זאת, יש לפעול על מנת לנפק חווות דעת חזקות של מומחים. ככל שאלו יהיו חזקים יותר כך סיכויי הניצחון גבוהים יותר.

עו''ד ענייני צבא

אולי תאהבו גם את:

מגשר גירושין
מהם תפקידיה של מגשרת גירושין?

בשנים האחרונות אנו עדים לעלייה ניכרת במספר הזוגות שבוחרים לפנות למגשרת גירושין מוסמכת. עובדה זו הגיעה לאוזנינו לאחרונה והובילה אותנו לבדוק את התחום מקרוב, כדי

קרא עוד »