מי משתמש בדירוג אשראי ומה המשמעות שלו?

בדיוק כמו דירוג האשראי שיש למדינות, כך גם לאנשים פרטיים יש דירוג אשראי לא כולם מודעים לקיומו של הדירוג הזה, אולם יכולות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על המצב הפיננסי שלכם. דירוג האשראי מורכב מאוסף של נתונים, וכפי שתבינו מיד דירוג אשראי נמוך עלול לפגוע בכם. אנחנו כאן כדי לספר לכם את מה שחשוב לדעת עליו וכיצד ניתן לשפר אותו. 

 

דירוג אשראי

דירוג אשראי או בשפה המקצועית BDI הוא מדד שמתאר את המצב הפיננסי שלכם כפי שעולה מנתוני האשראי. ניתן לבצע בדיקת דירוג אשראי לפי תעודת זהות, כדי להבין איפה אתם עומדים אולם לפני כן חשוב להבין מה בדיוק התפקיד של הדירוג הזה.

כל גוף פיננסי שמולו אתם עובדים כמו חברת ביטוח, בנק, גוף שמעניק הלוואות או רשות אחרת של המדינה מעוניין להבין מה יכולת ההחזר שלכם. לפי יכולת ההחזר הוא יכריע האם אתם יכולים לקבל הלוואה, ומה התנאים שבהם ההלוואה תינתן לכם. הדירוג נוצר על בסיס ההתנהלות שלכם בשנתיים האחרונות, כך שהתנהלות פיננסית לא אחראית בגזרת האשראי תוביל לירידה מיידית בדירוג.

 

אלו גופים משתמשים בדירוג אשראי

כאמור, הגופים שיבדקו את נתוני דירוג האשראי שלכם הם גופים שהנתונים הללו רלוונטיים עבורם. בראש ובראשונה מדובר על הבנקים. כאשר תיגשו לקבל משכנתא, הלוואה אחרת או תגישו בקשה להגדיל את מסגרת האשראי שלכם, הבנק יבדוק קודם כל שאתם מסוגלים לעמוד בפירעון של אותם חובות. גם חברת ביטוח תיקח בחשבון את רמת הסיכון שהיא לוקחת כאשר היא מבטחת אתכם.

בקשת הלוואה

למה זה חשוב

דירוג אשראי גבוה יעניק לכם הלוואות בתנאים נוחים ויאפשר לכם להגדיל את מסגרת האשראי כפי שתרצו. מנגד, דירוג אשראי נמוך יוביל למצב שבו לתת לכם הלוואה מעמיד את המלווה בסיכון שהוא לא יקבל את הפירעון בזמן או גרוע מכך, לא יקבל כלל את הפירעון. לאור זאת התנאים שבהם תיקחו את ההלוואה יהיו תנאים רעים עם ריבית גבוהה.

 

שיפור דירוג האשראי

אם דירוג האשראי שלכם לא נמצא במקום שהייתם רוצים שהוא יהיה, ניתן לשפר אותו. לא מדובר בפעולה של יום אחד, כיון שכפי שאמרנו הדירוג בוחן את ההיסטוריה של השנתיים האחרונות, אולם בצעדים נכונים בהחלט ניתן להגיע לדירוג גבוה יותר. עליכם להתחיל להתנהל בצורה חכמה מבחינה פיננסית ולמעט ככל הניתן במצבים שבהם האשראי שלכם מחויב ביותר מכפי שיש לכם להחזיר.

 

לסיכום

דירוג האשראי האישי של כל אחד מאיתנו הנקרא בשפה המקצועית BDI הוא מדד שקובע את יכולת ההחזר שלנו מבחינת אשראי. המדד מבוסס על ההתנהלות הפיננסית שלנו בשנתיים האחרונות, ולכן כדי לשפר אותו נדרש זמן שבו אנחנו מתנהלים בצורה נכונה מבחינה פיננסית. אם אתם לא מצליחים לשפר את דירוג האשראי מומלץ לפנות לחברה מקצועית שעוסקת בתחום.

דירוג אשראי

אולי תאהבו גם את:

פרישה לגמלאות
איך להתכונן לפנסיה

רבים מאתנו מחכים ליום הפנסיה, שבו נוכל להתפנות לכל התחביבים, מבלי להתחייב להשכמה מוקדמת ועבודה רוויית לחץ, אך מעטים מכירים בדברים שצריך ליישם רגע לפני

קרא עוד »