פנסיה חובה לעצמאיים – המדריך המלא

בעולם כיום, ניהול עסק הינו אתגר של ממש, 12% מסך העובדים במשק בישראל הינם עובדים עצמאיים. במהלך השנים נוצר פער כביר שלילי לעצמאיים כנגד שכירים בעניין צבירת חסכונות בחיסכון הפנסיוני.

 

מבוא חיסכון פנסיוני לעובדים עצמאים

על עובדים עצמאים החל משנת 2017 מוטלת חובה להפריש כספים לחיסכון פנסיוני אישי. כספי הפנסיה הינם מקור הכנסה משמעותי לאחר היציאה לגמלאות על כן חובת החיסכון מוטלת על עצמאים מעל גיל 21 ועד גיל פרישה מוקדמת.

באפשרותו של עצמאי שהפקיד כספים על פי חוק, למשוך את כספו בלי שיחוייב במס.

 

חיסכון פנסיוני עצמאים לעומת שכירים

בשונה מעצמאי, לשכיר מופרשים כספים לחיסכון הפנסיוני על ידי המעסיק. במידה והמעסיק מפריש על פי תקרת ההפקדה המינימלית לשכיר אין חובה להפריש לחיסכון באופן עצמאי. במידה ולא, יש להפריש לחיסכון באופן עצמאי עד להגעה  לתקרת ההפקדה המינימלית ויותר.

 

מגבלות למשיכת כספים מחיסכון פנסיוני

תחת נסיבות מסוימות המפקידים יוכלו למשוך את כספי החיסכון הפנסיוני שלהם לרבות במצב של אבטלה. עם פנסיה חובה, המגבלות בהן ניתן למשוך סכומים מתוך החיסכון הפנסיוני הינן:

  • סגירת עסק על ידי העצמאי.
  • בחירת שינוי עיסוק מצד העצמאי.
  • הגעת העצמאי לגיל פרישה ללא הכנסה.
  • סגירת העסק על ידי העצמאי לתקופה בת חודש לפחות.

 

עקב משבר הקורונה והטלת מגבלות בין השנים 2020-2021, ניתנה אפשרות לעצמאיים למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני גם אם סגירת העסק או הפסקת העבודה היו לאורך תקופה זמנית.

 

גובה הפקדות עצמאיות לפנסית חובה

ביכולתו של עובד עצמאי לבצע הפקדות לביטוח הפנסיוני שלו מעבר לסכומי ההפקדות הקבועות בחוק ובאמצעות כך יוכל להגדיל את קצבת הפנסיה והחיסכון הפנסיוני שלו תוך קבלת יתרונות במיסוי. קיימות הגבלות על הסכומים שרשאי עצמאי להפקיד לפנסיית חובה שלו. ביכולתו של כל עצמאי לבצע הפקדות חודשיות בסכומים קבועים.

 

הטבות מס למפקידים עצמאית

עובד המפקיד עצמאית לביטוח הפנסיוני שלו יהיה זכאי להטבות בתשלומי מס. על מנת לממש את ההטבה על העצמאי למלא דו״ח שנתי בסיום שנת המס, את הדו״ח יש להגיש לבחינה לרשות מס הכנסה. על גבי הדו״ח, יש לציין את הסכומים שהופרשו באופן עצמאי לחיסכון הפנסיוני ולצרף את הדו״ח השנתי של קופת הגמל, ביטוח המנהלים או קרן הפנסיה שאליה העצמאי הפקיד את הכספים.

 

מרכזי שירות ציבוריים

לשכת ההדרכה ברשות המיסים מסייעת לעצמאיים דרך שירות לקוחות בתקופת מילוי הדו״ח השנתי, הלשכה מדריכה עצמאיים על אופן מילוי הכנסותיהם בדו״ח בצורה תקנית. ישנם מרכזי שירות ציבוריים ומוקדים ממשלתיים נוספים המסייעים גם הם.

 

לסיכומו של עניין, פנסיה מהווה מקור הכנסה עיקרי בהגיעכם לגיל השלישי על כן יש להיערך לכך מגיל צעיר. פנסיה לעצמאי מהווה רשת ביטחון לבעלי עסק לקראת גיל פרישתם, החוק שחוקק בשנת 2017 המחייב עצמאיים להפריש מדי חודש כספים באפיק החיסכון הפנסיוני הינו חוק חשוב ויש לציית לו.

פנסיה

אולי תאהבו גם את:

הלוואות בערבות מדינה
מקסום הטבות הלוואות בערבות מדינה

הלוואות בערבות מדינה מספקות הזדמנות מצוינת לאנשים לגשת למשאבים פיננסיים בתנאים והגבלות נוחים. עבור יועצי משכנתאות, הבנה כיצד למקסם את הטבות ההלוואה הללו יכולה להועיל

קרא עוד »
הלוואות גמח
5 סיבות לקחת הלוואת גמ"ח

הלוואות גמ"ח , הידועות גם בשם הלוואות להשפעה חברתית או הלוואות ללא מטרות רווח, הן משאבים פיננסיים שנועדו במיוחד לתמוך בארגוני צדקה ומיזמים חברתיים. הלוואות

קרא עוד »
יועץ משכנתאות במרכז

מקצוע יועץ המשכנתאות יצא מזמן את גבולות הבנק והפך למקצוע שמחזיק משרדי יועצים פיננסים למיניהם. יועצי משכנתאות ניתן למצוא בכל מקום בארץ מכיוון שבכל מקום

קרא עוד »
מחשבון
החזר מס מהפסדים

בין אם אנחנו מרוויחים עסקית או מפסידים, אנחנו מחויבים בתשלומי מס הכנסה למדינה. בתור אזרחים שומרי חוק, אם כנראה גם מודעים לכך שניתן לקבל החזרי

קרא עוד »