איך עובד תהליך תכנון השתלים?

לעיתים קרובות, טיפולים דנטליים סבוכים מעוררים בקרב מטופלים רבים רגשות של לחץ, חרדה וחוסר וודאות.

לא פעם רגשות קשים אלו עלולים אף להוביל להימנעות מוחלטת מביצוע הליכים דנטליים חשובים.

מצב זה אינו רצוי כלל שכן הזנחה של מצב חלל הפה והשיניים רק יוסיף לנזק המצטבר.

השתלות שיניים הם בין אותם ההליכים הדנטליים שמומלץ להימנע מלדחות.

מאמר זה יסביר על הליך התכנון של השתלים ובכך ויסייע לכם להתכונן לקראת טיפול חשוב זה.

 

בחירת סוג ההשתלת השיניים

כשמדובר בהשתלות שיניים, לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות אחרים וכל מטופל מגיע עם מגוון צרכים, מגבלות רפואיות והעדפות שונות. כך למשל עבור מטופלים בריאים, לא מעשנים אשר מעוניינים בהליך השתלה קצר, השיטה החד שלבית הנקראת גם השתלה ביום אחד, תוכל להתאים שכן זאת שיטה מהירה הבונה על כך שלמטופל יש צפיפות עצם גבוהה בעצמות הלסת.

כאשר למטופל חסרות מספר שיניים הסמוכות זו לזו שיטה טובה העשויה להתאים לו היא שיטת ארבע השתלים. בשיטה זאת משתילים ארבעה שתלים דנטליים מיוחדים בזווית של עד 45 מעלות. שתלים אלו אינם ניתנים לשליפה והם משמשים בסיס עליהם מרכיבים שורה של מספר שיניים מלאכותיות, בהתאם לצורך של המטופל. זוהי דוגמא נוספת לשיטת השתלה מסוימת המתאימה לצרכים הספציפיים של המטופל.

 

כיצד מתאימים למטופל את השיניים המלאכותיות

בנוסף לשיטת ההשתלה אשר משפיעה בעיקר על הקליטה של השיניים ועל התפקוד והנוחות ישנן שורה של החלטות שצריך לקבל מראש בכדי להגיע לתוצאה האסתטית הטובה ביותר. החלטות אלו כוללות את הגודל והצורה של השיניים המלאכותיות, את הצבע שלהן ואת ההעדפות של המטופל. לרוב מנסים להגיע לגוון וצורה שתואמים את השיניים הקיימות כל מנת ליצור שילוב הרמוני שנראה טבעי.

 

כיצד ניתן לוודא מבעוד מועד את ההתאמה של השיניים המלאכותיות שנבחרו

לעיתים, כדי להגיע לתוצאה האופטימלית מבחינה אסתטית, רופאי שיניים מסוימים נוהגים לבצע הדמיה של תוצאות הליך ההשתלה. קיימות מספר דרכים באמצעותם ניתן לבצע הדמיות שכאלה אך השיטה המתקדמת ביות מבחינת רמת התוצאות והטכנולוגיות בהן נעשה שימוש היא הדמיה ממוחשבת.

השלב הראשון לקראת הכנה של הדמיה ממוחשבת שכזאת הוא ביצוע צילום CT של חלל הפה. מצילום ה- CT מפיקים מודל תלת ממדי ממוחשב של חלל הפה, לרבות מידות מדויקות של השיניים, מבנה הלסת והעצמות. לאחר שמסיימים למדל את המצב המצוי למעשה ניתן לעבור למדל את המצב הרצוי, מוסיפים את השיניים החסרות ומקבלים הדמיה של תוצאות השתלת השיניים.

במידה והמטופל מרוצה מהתוצאה משתמשים במודל התלת ממדי כדי למדל מעין "נגטיב" תמונת ראי ושולחים את המודל הזה להדפסה במדפסת תלת ממד. מה שמדפיסים הוא למעשה סד אשר בעזרתו רופא השיניים ימקם את השתלים והשיניים המלאכותיות בדיוק מרבי.

השתלת שיניים הוא טיפול שאומנם קיים שנים רבות בעולם רפואת השיניים, אך החידושים הטכנולוגים בתחום הם רבים. שימוש בטכנולוגיות חדשות אלו יבטיח כי תקבלו תוצאה אופטימלית מבחינה תפקודית ואסתטית כך שאתם יכולים להסיר דאגה מלבכם ולקבוע תור ליעוץ ללא חשש.

 

שיניים מושתלות

אולי תאהבו גם את:

מהי פודיאטריה?

כפות הרגליים שלנו הן הבסיס לגופנו, ומאפשרות לנו לעמוד, ללכת, לרוץ ולשמור על שיווי משקל. לכן, פגיעות בכפות הרגליים עשויות ליצור בעיה של ממש בתפקוד

קרא עוד »
טיפול באמנות ונוירופידבק מועילים לילדים
יצירתיות וריפוי: כיצד תרפיה באמנות ונוירופידבק מועילים לילדים

ילדים מתמודדים לרוב עם אתגרים והתמודדויות שונות במהלך התפתחותם, כולל בעיות רגשיות, התנהגותיות וקוגניטיביות. בשנים האחרונות, גישות טיפוליות אלטרנטיביות כמו טיפול באמנות ונוירופידבק זכו להכרה

קרא עוד »